Otacı - SEO Başarı Hikayesi

Projeye Genel Bakış

İnternet Sitesi
Sektör
E-ticaret / Güzellik - Cilt Bakım Ürünleri
Faydalar
Site trafiği, marka bilinirliği ve satışlarda artış

Proje Detayı

"Şifalı bitkilerle tedavi eden" anlamına gelen Otacı 1955 yılında, bitkilerden ilaç ve sağlıklı ürün geliştirmeye çok erken yaşlarda başlayan Ecz. Niyazi Kurtsan tarafından kurulmuştur. Otacı, günümüzde gelişmiş teknolojiler kullanarak bitkisel ürünler üretmeye devam ediyor.

Çevrimiçi görünürlüğünü ve site trafiğini artırmak için Otacı’yla çalışmalara başladık. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldığı anahtar kelime sayısı oldukça düşük olan Otacı’nın, trafiğini ve anahtar kelime sayısını artırmak ve buna bağlı olarak online satış rakamlarını yükseltmek için 1 yıllık çalışma yaptık. Bu yaklaşımlarımız sonucunda Otacı, Türkiye’deki çevrimiçi görünürlüğünü, organik trafiğini ve tıklama sayısını artırarak rakiplerini geride bırakmış oldu.

%0+

SEO Görünürlüğü (YoY)

%0+

Organik Oturum Sayısı (YoY)

%0+

Top 3 Keyword Sayısı (YoY)
Anahtar kelimeleri analiz ettik
Standart bir e-ticaret sitesinde ürün sayısı kadar anahtar kelimede genişleyebilir, varsa kategoriler ve etiketlerle de bu kelimeleri çeşitlendirebilirsiniz. Otacı'da bunların yanısıra bitkiler, koleksiyonlar, ihtiyaca göre saç ve cilt çözümleri bulunmaktaydı. Bu da benzer kelimeleri eleme noktasında üzerinde epey mesai harcadığımız zorlayıcı bir nokta oldu.
İçerik genişlemesi
Potansiyel müşterilere ulaşabilmek için hem mevcut ürün ve kategorileri güçlendirecek hem de aranma hacmi bulunan konularda içerikler ürettik. Bu çalışmayla müşterileri sürekli bilgilendiren ve eğiten kaliteli içerikler oluşturuldu. Böylece ürün gruplarıyla alakalı pek çok "ne, nedir, nasıl" sorusuna cevap veren içeriklerimiz ve bunları merak eden bir kitleye sahip olduk.

Blog içerikleri doğru kurgulandığında kullanıcıları eğiterek doğru bilgi akışı sağlar. Bu sonuç marka otoritenizi artırırken SERP'te de sıralama kazanmanıza yardımcı olur.
Teknik Çıkmazlar
Yazılım altyapısı ve arayüz kaynaklı karşılaştığımız pek çok soruna çözüm ürettik. Yanlış kurgulanmış heading etiketleri, meta içerikleri, aynı üründen veya üye grubundan birden fazla oluşturulan aktif sayfa ve hız problemleri.
Site hızı
Karmaşık süreçlere ve kompleks yapıya sahip e-ticaret yazılımlarında hız (yani yavaşlık) en büyük düşmanınızdır. Kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler, organikte olumsuz yansımaları olur, sepet terk oranları artar gibi pek çok kötü sonucu sayabiliriz.

Otacı'da bu sorunların önüne geçmek için pek çok adım attık ve site hızını 5 kat artırdık.

Sonuçlar

Otacı'da blog ve bilgi içerikleri oluşturduk, tüm kategoriler ve koleksiyon sayfalarının içeriklerini baştan ele alarak tekrar oluşturduk. Benzer içeriğe sahip sayfaları düzenledik, öne çıkarılacak ürünler için anahtar kelime optimizasyonunu yaptık.

Site hızını yavaşlatan faktörler yazılım ajansıyla yapılan işbirliği neticesinde tek tek ortaya çıkarıldı ve çözüldü. Bu sayede site eskiye göre 5 kat daha hızlı yanıt verir hale geldi. Sonuç olarak organik görüntülenme + site trafiği + satışlar arttı.

Aynı zamanda müşteri edinme ve yeniden pazarlama kurgularıyla reklam kampanyalarını yöneten Koordinat ekibi sayesinde ciddi başarılar elde edildi.
Image link

Markanızı Koruyun

Çevrimiçi ortamda işler acımasızlaşabilir; kriz zamanında markanızı korumak için doğru kişilere sahip misiniz?

Dijital varlıklarınızı korumak ve büyütmek için yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşın. Otacı ile yaptığımız gibi, işletmenizi tanıyacak ve markanız için çok yönlü pazarlama stratejilerine öncülük edeceğiz.